село Великий Крупіль

(Великокрупільській сільській раді підпорядковане село Малий Крупіль)

Великий Крупіль - село, центр однойменної сільської ради. Розташоване за 25 км від райцентру смт Згурівка та за 67 км від м. Києва.
Площа населеного пункту - 351,2 кв. км, дворів - 457.
Населення станом на 01.01.2011 р. - 623 особи.
До складу Великокрупільської сільської ради входить с. Малий Крупіль. Відстань від Малого Крупіля до центру сільської ради - 1 км.
Розташоване село на відстані 24 км від райцентру смт Згурівки та за 68 км від м. Києва.
Площа с. Малий Крупіль - 112,2 кв. км.
Кількість дворів - 204.
Станом на 01.01.2011 р. у селі проживає 235 осіб.
На південь від Нової Басані розташоване с. Великий Крупіль. Праворуч, серед широких зелених луків, всіяних жовтими і черво­ними квітами, протікає р. Недра. Далі красується діброва.
Назву Крупіль села отримали в честь родоначальника дореформеного села - Крупки.
У статистичних документах XIX ст. Крупіль (Круполлє) значиться як містечко, в той час, коли Войтове (нині Войкове) значилося як село, хоча перевищувало Крупіль за кількістю дворів. При містечку значився хутір Корбина гребля. У 1859 р. в Круполі було 150 дворів, в яких проживало 1033 жителі. У містечку була церква, сільська управа і п'ять разів на рік збирався ярмарок.
У 1910 р. в містечку Великий Крупіль було 317 дворів, з них 163 належало козакам, 135 - селянам, 1 - євреям, 3 - іншим непривілейованим верствам і 10 - привілейованим. Кількість усіх жителів становила 1694 особи. Також слід зауважити, що в Круполі вже на той час був паровий млин.
У 1912 р. в с. Великий Крупіль було прихожан привілейованих верств 54, міщан - 12, козаків - 1536, селян - 791 особа. У церкві служив священик Олександр Курдиновський, псаломщиком був Андрій Москаленко, а церковним старостою - козак Федір Цирупик.
Крупіль здавна славився хлібом, до крупільських хлібних лавок приїздили купці з Лібави та інших міст. А крупільське сукно славилось по всій Україні, особливо охоче його купували купці із Золотоноші.
По суті село було торговельним центром з торговими лавками, постійно діючим ярмарком, розвагами для відвідувачів. Але відсутність залізниці не дало йому залишитися й надалі таким.
До революції село належало поміщику
Бутовичу, який багатів за рахунок дармової праці селян. Через бідність та скруту багато селян йшли на заробітки у Крим, Таврію, а решта були найманцями в поміщиків та сільських куркулів.
Це все яскраво описано в романі Олеся Гончара "Таврія". Події цього роману відбувалися на території с. В. Крупіль, що підтверджують і старожили села, одна з яких 90-річна Мелешка Яківна Дворник.
Революція 1905 р. надала відваги селянам. Активістами-народовольцями у селі стали Гудименко Іван Степанович, Усмединський Іван Трохимович, Гудименко Василь Харитонович, Приходько Нечипір Трохимович.
За їх ініціативи почалась таємна боротьба з куркулями і паном за розподіл майна.
Пан Бутович робив спробу знищити підпільників. За його наказом вбито І.С. Гудименка. Та боротьба його однодумців тривала аж до революції 1917 р.
Організаторами поділу були М.Г. Шашко, В.Ф. Яхно, М.Я. Кулага, І.А. Опанащенко.
Пан Бутович та розорені куркулі з допомогою банд Марусі та Зеленого робили спроби придушити селянський рух. У цій боротьбі загинув керівник народного загону С.П. Соломко, пам'ять про якого й досі живе в серцях односельців. Громадянська війна забрала життя й багатьох інших односельців.
У 1921 р. в селі організовано перше товариство спільного обробітку землі, до якого спочатку увійшло 10 сімей, а потім артіль розширювшіася. У 1922 р. створено парторганізацію, яку очолив І.Т. Усмедин­ський, а за нею й комсомольську. Встанов­лено радянські порядки в селі.
У 1925 р. в артілі з'явився перший трактор і свій місцевий тракторист - комсомолець Чередніченко Василь Тимофійович.
Успішно розвивалась артіль ім. Рунця, названа на честь видатного революціонера, комісара Червоної армії, який загинув від рук денікінців.
У 1927 р. в селі було вже три ТСОЗи, що стали попередниками колгоспів.
Велику допомогу в організації колгоспів надавали робітники кінофабрики, вони ж створили й кінохроніку села. З'явилося перше освітлення сільського клубу, шефські підприємства сприяли організації показу вистав та кінофільмів.
У 1929 р. ТСОЗи перейменовано на колгоспи ім. Воровського, ім. Чапаєва, ім. Сталіна, де на той час Вирощувались високі врожаї зернових, збирали багато тютюну.
З'явилися й перші передовики. Так, у 1938 р. на Всесоюзній виставці досягнень народного господарства у Москві М.Л. Усмединський та А.М. Усмединська нагороджені медалями "За трудову доблесть", О.І. Ященко - малою срібною медаллю ВДНГ.
Велика Вітчизняна війна принесла великі випробування для кожної людини.
З війни не повернулося 142 односельці, їхні імена викарбувано на меморіальних дошках, а пам'ять про них живе і понині у серці кожного.
Понад 200 молодих людей було вивезено силоміць до Німеччини, здійснювалися розстріли активістів.
У вересні 1943 р. с. Великий Крупіль святкувало своє звільнення від фашистської навали.
Почалася відбудова колгоспного господарства, яке цілком було знищене окупантами. Через відсутність чоловіків, до роботи стали жінки, які орали землі на власних коровах, копали вручну.
У 1946 р. на базі трьох колгоспів утворилось одне колективне господарство.
У 1962 р. село повністю електрифіковано, з'явилися в селянських оселях газові плити, телевізори. Збільшився статок селян.
На сьогодні на території Великокрупільської сільської ради знаходиться всього 4801,2 га земель, розпайовано - 3059,77 га. У результаті розпаювання 615 власників отримали земельні частки (паї), які здають в оренду, а 14 власників земельних паїв господарюють на них самі.
На території сільради зареєстровано 10 фермерських господарств із кількістю земель від 6 до 50 га.
Власники особистих селянських госпо­дарств, яких на території сільради 720, вирощують на своїх земельних ділянках зернові, овочі, технічні та кормові культури, а також утримують ВРХ, свиней та птицю.
В приватних селянських господарствах утримується 180 голів корів, продукцію від яких селяни здають на молокопереробні підприємства. Для випасу ВРХ виділено пасовища та сіножаті на потреби власників особистих селянських господарств.
У селі працює ЗОШ І-ІІІ ступенів, в якій дітей навчає колектив професіоналів.
Село Великий Крупіль розташоване серед чудової природи, в місці, що багате на ліс, луки, річку. Милують око сади, зелені пасовища. На родючих землях працюють добрі працьовиті люди.
Вже втретє головою сільської ради обрано Козловець Наталію Іванівну, 1969 року народження. Має вищу освіту. 1992 року закінчила Український державний аграрний університет. За фахом - зооінженер.